11.6 C
Švenčionys
2024 / 04 / 28

Adenoidų ir tonzilių šalinimo operacijos vaikams: kada būtina jas atlikti?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Adenoidus ir tonziles turi visi gimę vaikai, tačiau jos didėti pradeda kiek vėliau – sulaukus 1,5 metų. Padidėję adenoidai ir tonzilės vaikams gali lemti miego apnėjos, knarkimo atsiradimą, kvėpavimo per nosį pasunkėjimą, nuolatinį kvėpavimą per burną ar netgi klausos problemas. Pastebėjus šiuos sutrikimus, galima atlikti adenoidų ar tonzilių šalinimo operacijas, kurios padės užkirsti kelią rimtesniems susirgimams. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centro gydytoja otorinolaringologė Vaiva Mickevičienė pažymi, kad adenoidai dažniausiai operuojami ikimokyklinio ir pradinių klasių amžiaus vaikams, kadangi tuo metu šių audinių augimo greitis intensyviausias.

- Reklama -

„Adenoidai, kitaip vadinami ryklės migdolu, yra limfoidinio audinio sankaupa nosiaryklėje. Kartu su tonzilėmis ir kitomis panašią funkciją atliekančiomis struktūromis, adenoidai formuoja Waldeyer‘io limfoadenoidinį žiedą, kuris veikia kaip infekcijos vartai, kurie pirmiausia kontaktuoja su infekcijų sukėlėjais ir gamina ląsteles kovai su infekcija“, – pasakoja V. Mickevičienė.

Adenoidai lemia kvėpavimo bei klausos sutrikimus

Iliustracinė nuotrauka.

Tėvai kreipiasi į gydytojus, kai vaikai pirmais ar antrais darželio metais itin daug serga – dažniausiai tokiu atveju vyrauja klaidingas įsitikinimas, kad dėl to kalti adenoidai. Tačiau jie daugiausia problemų sukelia, kai stipriai padidėja – tai lemia ir jų natūralus augimas, ir infekcijų dažnis.

„Adenoidams žymiai padidėjus, pasunkėja vaiko kvėpavimas per nosį, burna būna dažnai pražiota net ir ne slogos metu, miegant, atsiranda knarkimas ar miego apnėjos, kurios tapo dažniausia adenoidų operacijų priežastimi visame pasaulyje. Tokie sutrikimai kaip nuolatinis prasižiojimas per kurį laiką lemia ryškius sąkandžio pokyčius, kurie, uždelsus atlikti operaciją, išlieka“, – aiškina gydytoja otorinolaringologė.

Dideli adenoidai taip pat gali blokuoti nosiaryklines ausų angas, tokiu atveju sutrinka ventiliacija vidurinėje ausyje ir kinta slėgis bei kaupiasi skystis, dėl kurio užgula ausis ir pablogėja klausa. Tokius trumpalaikius sutrikimus tėvai pastebi ir slogų metu, kai vaikas pradeda perklausinėti, kas jam sakoma, ar negirdi net šaukiamas. Dažniausiai jie praeina savaime, pasibaigus slogai. Tačiau, jei klausos pablogėjimas trunka kelis mėnesius arba kartojasi itin dažnai, rekomenduojama adenoidus šalinti kaip pagrindinę ausies patologijos priežastį.

Tonzilių šalinimas gali padėti išvengti lėtinių ligų

„Kardiolitos klinikų“ gydytoja otorinolaringologė Vaiva Mickevičienė.

Nors, augant vaikui, kartu su adenoidais didėja ir tonzilės, pasitaiko, kad pastarosios padidėja ryškiau ir tarpas tarp jų lieka nedidelis bei susiaurėja burnos plyšys liežuvio gale. Tokiu atveju atsiranda knarkimas, miego apnėjos, sunkesniais atvejais pakinta artikuliacija, vaikas vengia kieto, sunkiau sukramtomo maisto. Esant tokiems pakitimams, rekomenduojama tonziles mažinti arba šalinti.

- Reklama -

„Pilnas tonzilių pašalinimas rekomenduojamas, kai diagnozuojamas lėtinis tonzilitas. Jis gali būti nustatomas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Esant lėtiniam tonzilitui, tonzilės laikomos infekcijos židiniu, o pasikartojanti liga susijusi su didesne atokiųjų komplikacijų (sąnarių, širdies, inkstų) pažeidimo rizika“, – aiškina „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytoja otorinolaringologė.

V. Mickevičienė atkreipia dėmesį, kad nepasireiškus lėtiniam tonzilitui, o esant tik padidėjusioms tonzilėms, ikimokyklinio amžiaus vaikams jos dažniausiai yra mažinamos, nešalinamos pilnai, kadangi yra reikalingos kaip imuninės sistemos dalis. Vyresniame amžiuje ar suaugusiam žmogui padidėjusios tonzilės dažniausiai šalinamos pilnai.

Pacientas grįžti namo gali tą pačią dieną po operacijos

Adenoidų šalinimo operacija yra dažniausiai vaikams atliekama operacija ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Operacija nereikalauja itin sudėtingo pasiruošimo ir yra dienos chirurgijos paslauga, kuomet pacientas namo išleidžiamas tą pačią dieną.

„Operacija atliekama taikant bendrinę nejautrą ir trunka dažniausiai iki pusvalandžio. Jos metu pašalinamas adenoidų audinys, sustabdomas kraujavimas, burnoje nelieka jokių tvarsčių, drenų ar siūlų. Pabudus po operacijos rekomenduojama negerti ir nevalgyti, o praėjus kelioms valandoms, mažieji pacientai dažniausiai jaučiasi įprastai. Jei jaučiamas minimalus skausmas, jis įprastai numalšinamas geriamais nuskausminamaisiais vaistais“, – pasakoja otorinolaringologė V. Mickevičienė.

Nors tonzilių šalinimo operacija užtrunka tik truputį ilgiau nei adenoidų ir yra priskiriama dienos chirurgijos paslaugoms, tačiau ji yra kiek sudėtingesnė. Anot gydytojos, po operacijos lieka dvi atviros žaizdos buvusioje tonzilių vietoje, todėl pooperacinis laikotarpis šiek tiek sunkesnis – jaučiamas ilgiau trunkantis ir stipriau išreikštas skausmas, o gijimas trunka mažiausiai 2 savaites.

Svarbu laikytis rekomendacijų

Pašalinus adenoidus bei atlikus tonzilių mažinimo operaciją, itin griežtų rekomendacijų nėra. Prašoma savaitę arba dvi po operacijos riboti fizinį krūvį, tačiau veikla namuose gali išlikti įprasta. Po operacijos galima eiti į lauką, tačiau rekomenduojama vengti kontaktų, kurie galėtų būti infekcijų šaltiniai, todėl geriau darželio ar mokyklos savaitę nelankyti.

Po tonzilių visiško šalinimo operacijos režimas yra griežtesnis – kraujavimo rizika didesnė, todėl dvi savaites rekomenduojama speciali dieta, griežtai nurodoma vengti stipraus ir intensyvaus fizinio krūvio, karštų patalpų, negalima skristi lėktuvu ar toliau keliauti.

Dažnai pacientai mano, kad pašalinus tonziles ar adenoidus, bus dažniau sergama peršalimo ligomis – nuo seno gajus mitas, kad atlikus tonzilių šalinimo operaciją infekcija nesulaikoma burnoje, o visada leidžiasi į kvėpavimo takus ir sukelia bronchitus. Anot gydytojos, dėl to baimintis nereikėtų.

„Jei tonzilių operacija atliekama pagal visas indikacijas, t. y. jei tonzilės iš tiesų yra infekcijos židinys, o tonzilitai yra dažnai pasikartojantys, šiuos audinius šalinti būtina, kadangi savo apsauginės funkcijos jos ir taip jau nebeatlieka“, – aiškina „Kardiolitos klinikų“ gydytoja otorinolaringologė V. Mickevičienė.

 

spot_img
spot_img

ORAI: Sekmadienio dieną aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos

Sekmadienio dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas pietryčių, pietų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos. Pirmadienį lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas naktį pietryčių, 4–9 m/s, dieną pietų, pietvakarių, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 6–11, dieną 19–24, pajūryje...

Balandžio 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (saugos ir sveikatos darbuotojų diena)

Balandžio 28-oji – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena;Geologų diena;Pasaulinė gyvybės diena;Pasaulinė susigiminiavusių miestų diena;Pinhole (camera obscura) fotografijos diena. Balandžio dvidešimt aštuntoji, sekmadienis – 118-oji metų diena (paskutinė 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų...

Prekybos centre pavogta 30 „Iphone“ mobiliųjų telefonų

Šeštadienį vienoje iš sostinės prekybos centrų įsikūrusių parduotuvių pavogta 30 „Iphone“ mobiliųjų telefonų. Vagyste įtariami trys vyrai suimti, pranešė policija. Teisėsaugos duomenimis, Vilniaus apskrities policija vakar apie 18.33 val. gavo pranešimą, kad tą pačią dieną...

Astrologinė prognozė balandžio 28-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Regis, susidrums nuotaika jau iš pat ryto, jeigu susitrukdys numatyta išvyka ar kils incidentų kelyje. Pasistenkite neprarasti pozityvumo. Venkite svaigalų, neaiškių vaistų. Saugokitės aferistų, sektantų. Atsargiai su ugnimi, vandeniu, dujomis bei kelyje. JAUTIS. Šiandien...

Astrologinė prognozė balandžio 27-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Aktualūs bus mokslo, kultūros arba su užsieniu susiję reikalai. Regis, ruošiatės kelionei, egzaminui, ataskaitai ar pan. Neignoruokite perspėjimų, užuominų, jeigu darote kažką nelegalaus. Būtinas ypatingas atidumas kelyje. JAUTIS. Tikriausiai jums pavyks susitarti dėl aktualaus...

Sala, keliautojų vadinama rojumi žemėje: lankančių ją laukia specialus pasiūlymas

Vieni šią vietą pažino legendinėje trilogijoje „Krikštatėvis“, kiti apie ją girdėjo iš susižavėjusių ten pabuvojusių draugų, o treti akį prikaustančias vietovių nuotraukas sklaidė internete. Sicilija garsėja ne tik įstabiu grožiu, temperamentingais vietiniais gyventojais, bet...

„Rimi“ šefas pataria: štai, ką reikia daryti, jei vis dar nepavyksta gardžiai ant grilio...

Pavasarį vis dažniau mėgaujamės lauke gaminamų patiekalų skoniais, o pasirinkti yra iš ko: nuo marinuotos pigesnės paukštienos, šviežių mėsos dešrelių ar kepsnių iki skirtingų daržovių, sūrių ar net vaisių. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė...

„Rimi“ rasite šiuos produktus: savaitgalį išbandykite netikėtus ir pigius derinius ant grilio

Kai ant grilio ruošiamės gaminti savaitgalio pietus, skanią bei pigią vakarienę šeimai ar draugų kompanijai išsikepti norime ne tik sultingos paukštienos, mėsos arba žuvies, bet ir šalia derančių garnyrų. Kas su kuo labiausiai tinka...

ORAI: Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos

Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietų, pietvakarių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną kai kur trumpai palis. Vėjas pietų, pietryčių, naktį 3–8 m/s, dieną...

Balandžio 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Černobylio avarijos aukų atminimo diena)

Balandžio 26-oji – Tarptautinė kovos su triukšmu diena; Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena; Tarptautinė Černobylio avarijos aukų atminimo diena. Balandžio dvidešimt šeštoji, penktadienis – 116-oji metų diena (penktoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Astrologinė prognozė balandžio 26-ajai, penktadieniui

AVINAS. Regis, šiandien turėsite reikalų su nepažįstamais žmonėmis, su atvykėliais iš toli. Galbūt tarsitės dėl kelionių, studijų mainų galimybių, dalyvausite kultūriniuose ar šou renginiuose. JAUTIS. Viskas bus gerai, jeigu nesistengsite gauti to, ko nenusipelnėte, ir...

„Rimi“ atrasite šią pigią daržovę: tai – ir maistas, ir vaistas, padėsiantis detoksikuotis pavasarį

Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje salierai buvo vartojami ir kaip maistas, ir kaip vaistas. Šiais laikais šios daržovės paplitusios visame pasaulyje ir naudojamos...

„Rimi“ nusipirkę kopūstų pigiau pagaminsite vakarienę visai šeimai: šie blyneliai nekainuos nei 3 eurų

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be kopūsto: juos tarkuojame salotoms, dedame į sriubas ir troškinius, o kartais ir nepagailime pusdienio, per kurį kopūsto lapus su įdaru vyniojame į balandėlius. Meniu paįvairinimui pabandykite nesudėtingą rytietišką kopūstų kepsnelių...

Savaitgalį džiugins orai ir „Iki“ akcijos: išbandykite instagramerio Andriaus Šimulyno plėšytos vištienos mėsainio receptą

 Po žiemiškų pavasario išdaigų savaitgalį ir vėl grįžta šiluma, o į prekybos tinklą „Iki“ – „Savaitgalio nuolaidiškės“. Tradiciškai nuo ketvirtadienio lojalius pirkėjus pasitinka dar daugiau naudingų nuolaidų, siekiančių net daugiau nei 50 procentų. „Iki“...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img