12.9 C
Švenčionys
2024 / 05 / 12

Populiariausi investavimo būdai: kokie jų pliusai ir minusai?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Šarūnas Ruzgys, investicinės įmonės generalinis direktorius

Visuomenėje augant susidomėjimui investavimo galimybėmis, pačios paprasčiausios priemonės neretai užmirštamos. Nuo kriptovaliutų bei nekilnojamojo turto iki pasyvaus investavimo ir pensijų fondų – kuo skiriasi įvairios populiarios investavimo formos?

- Reklama -

„Paprastai kalbant, investuojant siekiama uždirbti grąžos, skiriant tam tikrą kiekį pinigų. Tačiau renkantis investavimo priemonę, svarbu ne tik galima grąža. Yra dar keli svarbūs veiksniai, kuriuos reikia gerai pasverti: tai rizika, sąnaudos, reikalinga pinigų suma ir žinios bei kompetencija“, – sako Šarūnas Ruzgys, investicinės įmonės generalinis direktorius.

Reikia ne tik įvertinti riziką, bet ir nusimanyti

Pasak jo, būtent grąža dažnai minima kalbant apie pastaraisiais metais išpopuliarėjusią investicinę naujovę – kriptovaliutas. Viena vertus, perspėjama, kad šis investavimo būdas yra rizikingas, kita vertus, ypač dideli vertės svyravimai sukuria ir prielaidas dideliam, dešimtis procentų siekiančiam uždarbiui, jei investuotojas susitaiko ir su tikimybe prarasti viską.

„Tačiau yra ir dar du reikšmingi aspektai, apie kuriuos pagalvoti turi visi, svarstantys tokią investiciją. Visų pirma, kriptovaliutos vis dar nėra teisiškai reguliuojamos, prižiūrimos atsakingų institucijų, tai prideda tokioms investicijoms dar daugiau papildomos rizikos. Antra, ar tikrai turime pakankamai žinių, esame užtikrinti, kad pasirinksime tinkamą kriptovaliutą, tikrai suprasime jos veiklos principus?“, – klausia Š. Ruzgys.

- Reklama -

Visiškai priešinga investicija šiuo požiūriu yra nekilnojamasis turtas, pavyzdžiui, nuomai perkamas butas. Dažnam Lietuvos gyventojui tai atrodo aiškus ir suprantamas būdas investuoti pinigus, be to, pavyzdžiui, Vilniuje tokia investicija gali pasižymėti pakankamai aukšta, maždaug 6–8 proc. siekiančia grąža bei išliekamąja verte.

„Tačiau čia susiduriame su kita kliūtimi: norint investuoti į nekilnojamąjį turtą, reikalinga didelė pradinė suma, paprastai siekianti dešimtis tūkstančių eurų. Be to, tokia investicija reikalauja nemažai dėmesio ir laiko, kurį tenka skirti tiek teisiniams klausimams, tiek turto valdymui, taip pat sunku prognozuoti sąnaudas, susijusias su turto įsigijimu ir išlaikymu“, – kalba įmonės vadovas.

Nuo tradicinių priemonių iki automatinių fondų

Viena iš tradicinių investavimo priemonių – akcijos. Jos pasižymi aukšta grąža, pavyzdžiui, investuojant JAV rinkoje galima ilguoju laikotarpiu tikėtis maždaug 7 proc. vidutinio metinio prieaugio. Kita vertus, čia taip pat norint pradėti investuoti reikalinga nemaža suma, kuri vidutines pajamas gaunantiems dažnai nėra įkandama.

„Teoriškai galima ir 1000 eurų investicija į akcijas, tačiau tikėtiną pelną reikšmingai mažins pakankamai dideli prekybos akcijomis mokesčiai. Tad būtent didžiausioje ir populiariausioje JAV rinkoje įprasta investicijos į akcijas suma, dėl taikomo minimalaus prekybos mokesčio, yra 5–6 tūkst. eurų. Tiesa, jei renkamasi į akcijas investuoti Baltijos šalyse, suma gali būti ir mažesnė“, – sako Š. Ruzgys.

Jo teigimu, pastaruoju metu vis labiau kalbama apie taip vadinamąjį pasyvų investavimą per biržoje prekiaujamus fondus (angl. Exchange Traded Funds – ETF). Manoma, kad šie fondai, automatiškai sekantys rinkos indeksus, pasiekia ne blogesnių rezultatų nei aktyviai valdomi akcijų ar obligacijų fondai – pavyzdžiui, per pastaruosius 15 metų JAV akcijų indeksas S&P500 išaugo kiek daugiau nei 10 proc. Daugiau uždirbti ETF padeda ir maži, palyginti su akcijomis, valdymo mokesčiai.

Vis dėlto investuojant į tokius fondus reikia atkreipti dėmesį į tai, kad komisiniai mokesčiai, kurie dažnai turi fiksuotą apatinę ribą, netaptų didesni nei galimas pelnas. Taigi, šiuo atveju taip pat reikia rinktis pakankamą investicinę sumą – pavyzdžiui, apie 1000 eurų. Be to, anot Š. Ruzgio, renkantis ETF reikalinga kompetencija – kaip žinoti, kurį fondą pasirinkti, kaip teisingai susitvarkyti teisinius ir mokestinius klausimus, jei investuojama ne per Lietuvoje veikiančius tarpininkus.

„Taigi, ETF gali būti vertingas investicinis įrankis, vis dėlto, svarbu jų neįsivaizduoti kaip ypač patogaus ir paprasto būdo pasirūpinti savo finansine ateitimi – jiems reikia ir didesnių investicijų, ir išmanymo. Skaitant atsiliepimus ir rekomendacijas įvairiuose tinklaraščiuose, atrodo, kad šis būdas tikrai yra pasyvus iš valdytojo pusės, tačiau investuotojui gali tekti nemenkai paplušėti“, – pastebi Š. Ruzgys.

Svarbu – kokiu tikslu investuojama

Pasak jo, renkantis investicinę priemonę, kaip vieną iš alternatyvų reikia įvertinti pensijų fondus. Tai palyginti paprastas produktas, be to, nėra pradinės sumos barjero – net ir keliasdešimties eurų sumą galima investuoti nesibaiminant dėl komisinių mokesčių.

„III pakopos pensijų fondai pasižymi palyginti nedideliais, valstybės reguliuojamais valdymo mokesčiais ir yra pakankamai aiškus produktas, kurį renkantis nereikia turėti daug žinių apie finansų rinkas. Svarbu ir sudaryta galimybė kas mėnesį kaupimui skirti po nedidelę sumą – investuoti periodiškai. Tuo pačiu metu, rizikingiau investuojantys pensijų fondai gali turėti pakankamai solidžią, maždaug 5 proc., metinę grąžą, kuri ilguoju laikotarpiu užtikrina reikšmingą investicijų augimą“, – sako Š. Ruzgys.

Kita vertus, anot jo, renkantis pensijų fondus reikia pasiryžti investuoti ilgam – ši priemonė subalansuota bent keliolika metų trunkančiam kaupimui, pinigus atsiimant jau sulaukus pensinio amžiaus.

„Renkantis, kaip investuoti, svarbu įvertinti, koks yra investavimo tikslas, kokia gali būti rizika, kokios finansinės galimybės. Planuojant uždirbti ilguoju laikotarpiu, verta svarstyti ETF arba pensijų fondų alternatyvas, priklausomai nuo to, kiek asmuo linkęs domėtis. Trumpesnėje perspektyvoje, turint didesnius išteklius, galima svarstyti tradicinį investavimą į akcijas ar obligacijas. Tam tikrais atvejais, turint pakankamai lėšų, nusimanymo ir nesibaiminant rizikos, galima rinktis ir tokias investicijas kaip nekilnojamasis turtas ar kriptovaliutos, tačiau rekomenduojama į jas nenukreipti visų investuojamų lėšų“, – kalba Š. Ruzgys.

spot_img
spot_img

Astrologinė prognozė gegužės 11-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nederėtų rizikuoti nei reputacija, nei pinigais, kad ir kaip viliojamai nuskambėtų avantiūristinis pasiūlymas. Reformas namų ūkyje, asmeniniame gyvenime reikia vykdyti apgalvotai, tariantis bei derinant interesus su šeimos nariais. JAUTIS. Regis, neišvengsite nesusipratimų. Jūsų požiūris...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 13–19 dienoms. AVINAS Savaitės pradžia provokuos avantiūroms, rizikai, tiek susijusiai su meile, tiek su pirkimais-pardavimais bei verslais. Gali būti smagu, o gal šį kartą avantiūrizmas išeis ir į naudą. Seksis visuomeninėje...

Įsigiję pigiau vištienos „Rimi“, pasiruošite kepsnelių „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa draugų kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio. Šis patiekalas atsieis itin pigiai: ingredientų sąrašas trumpas, paruošimas...

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti...

Pristatė Lietuvoje kelionę pradėjusį vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti

Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyventojai žino nepakankamai. Todėl Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas pradėjo kelionę Vilniuje – „konsultacijų kabinete“ žiniomis...

Spalvomis, kvapais ir skoniais užburiantis Tunisas – dykumų oazės ir balto smėlio paplūdimiai nukels...

Krištolo skaidrumo Viduržemio jūros skalaujami ir palmėmis nusėti balto smėlio paplūdimiai ne vieną keliautoją atvilioja į egzotiškąjį Tunisą, kone kiekviename žingsnyje stebinantį ryškiais kontrastais. Afrikos spalvų, kvapų bei skonių pripildytos kelionės akimirkos dar ilgai...

ORAI: Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį...

Gegužės 10-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Buhalterių diena)

Gegužės 10-oji – Buhalterių diena. Gegužės dešimtoji, penktadienis – 130-oji metų diena (penktoji 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 234 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Bertolda, Bertoldas, Putinas, Sangailė, Viktorina; rytoj: Dalius, Mamerta, Mamertas, Mamertina,...

Astrologinė prognozė gegužės 10-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien nemažai bendrausite, tačiau kai kurie pokalbiai virs ginčais ir ims varginti. Gali atsirasti techninių, transportavimo, prekybinių rūpesčių. Viską nesunkiai sutvarkysite ir išspręsite, jei tik nesinervinsite ir nenuleisite rankų. JAUTIS. Diena bus kupina piniginių,...

Baigėsi išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose: sulaukta beveik 170 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad, per tris išankstinio balsavimo dienas rinkdami Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo beveik 170 tūkstančių rinkėjų. Preliminariais VRK duomenimis, rinkėjų aktyvumas pasiekė 7,1 proc. nuo...

„Rimi“ naujovė taromatuose: padės neprarasti nė vieno cento už grąžintą tarą

„Rimi“ pirkėjai nuo šiol galės pasirinkti, kaip jie nori susigrąžinti pinigus už depozitinę tarą. Iki šiol sugrąžinę depozitą, pirkėjai gaudavo popierinį kvitą, kurį galėdavo išleisti apsipirkdami „Rimi“, arba susigrąžindami kvite nurodytą sumą „Rimi“ kasose....

Lietuvoje surengtos HIMARS kovinio šaudymo pratybos: paleisti šoviniai į taikinius Baltijos jūroje

Ketvirtadienio popietę prasidėjo Lietuvos ir JAV kariuomenių kovinio šaudymo pratybos „Neatidėliotinas atsakas 2024“. Jų metu į Baltijos jūrą šaudoma iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS. Tokios pratybos Lietuvoje vykdomos pirmą kartą. Pratybos vyksta Kairiuose, Klaipėdoje rajone, esančiame Brigados generolo Povilo Plechavičiaus...

Kas laimės šį savaitgalį? „Iki“ nuolaidiškėse pasiseks visiems: TOP 3 greitos idėjos užkandžiui, pietums...

Ir šeštadienį, ir sekmadienį teks rinktis, kam skirti savo balsą. Tačiau svarstyti, ką skanaus ir nebrangaus pasiruošti belaukiant rezultatų, nereikės. „Iki“ nuo ketvirtadienio kviečia į tradicines „Nuolaidiškes“ – pažėrė aibę gerų pasiūlymų ir siūlo...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13, Pietvakarių Lietuvoje kai kur 14–16 laipsnių šilumos. Penktadienį daug kur palis, dieną vyraus nedidelis lietus. Vėjas naktį pietvakarių, vakarų,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img