9.7 C
Švenčionys
2024 / 03 / 28

Kaip vesti pamokas skaitmeniniu formatu? Lyderiai dalijasi savo patirtimi

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Kovo mėnesio pabaiga Lietuvoje buvo vienas iš labai retų atvejų, kuomet įprastas gyvenimas, kokį žinome ir matome – smarkiai pasikeitė. Valstybėje paskelbus karantiną didelė dalis įmonių arba sustabdė arba perkėlė savo veiklas į skaitmeninį formatą. Mokinių paankstintos atostogos ir sustabdytas papildomas ugdymas kartu su būreliais, tapo šaltu dušu visai švietimo sistemai, privertusiu skubiai spręsti esminę problemą – kaip skaitmenizuoti visą šalies ugdymą.

- Reklama -

Šių įvykių pašonėje atsidūrė didžioji dalis Lietuvos būrelių – popamokinių veiklų, kaip krepšinis, futbolas, šachmatų bei robotikos užsiėmimai – visos šios veiklos iki šiol veikė tik gyvo kontakto metu, tad didžiajai daliai būrelių vadovų teko sustabdyti savo veiklas, kol praeis karantino laikotarpis.

Viena iš populiariausių Lietuvoje popamokinius užsiėmimus organizuojančių įstaigų – Robotikos akademija susidūrė su šia problema itin skausmingai – sustabdžius veiklą, daugiau nei 130 žmonių kolektyvas liktų be darbo, o 7 000 vaikų Lietuvoje – be itin naudingo, mokyklos pamokas papildančio užsiėmimo.

Nors per savaitę skaitmenizuoti 6 metus gyvai vykstančius būrelius atrodė kaip itin sudėtinga užduotis – antros karantino savaitės pabaigoje Robotikos akademijos mokytojai savo mylimiems auklėtiniams jau veda antruosius kassavaitinius užsiėmimus, didžioji dalis iš 7000 akademijos mokinių toliau tęsia veiklas skaitmeniniu būdu, o norinčiųjų prisijungti prie tokio formato užsiėmimų kasdien vis daugėja. Šiuo metu į nuolinius būrelius jau gali registruotis ir nauji klientai, daugiau informacijos čia.

Robotikos akademija – kaip tai pavyko padaryti?

“Išgirdus žinią, kad visos mokyklos bus uždaromos ateinančioms dviems savaitėms, atsižvelgus į prognozes, jog karantinas gali užsitęsti ir kelis mėnesius, mūsų kolektyve kilo šurmulys – nežinojome ką daryti” – sako Lukas Kanapienis, Robotikos akademijos Vilniaus padalino vadovas.

- Reklama -

“Sustabdžius veiklą dviems mėnesiams, nežinia ar po šio karantino turėtume galimybę prie jos sugrįžti, tad neturėjome pasirinkimo – savaitei sustabdėme savo veiklas ir pradėjome intensyviai dirbti, kad sukurti visiškai naują būrelį, kuris kitomis priemonėmis ir sąlygomis veiktų tuo pačiu tikslu – Auginti draugiškus išradėjus ir jų technologines, kūrybines kompetencijas bei problemų sprendimo įgūdžius.”

“Labai džiaugiamės, kad turime tokią aktyvią tėvų bendruomenę, kuri teigiamai sureagavo į mūsų pastangas ir davė labai stiprų grįžtamąjį ryšį, kurio dėka išsprendėme didžiąją dalį techninių bei metodinių iššūkių, su kuriomis artėjančiu periodu susidurs mokyklos” – tęsia Lukas Kanapienis.

Robotikos akademija – patirtis mokykloms

“Žinome, kad jau kitą savaitę su šiais iššūkiais susidurs visa mokyklų bendruomenė, tad labai norime pasidalinti savo patirtimi ir prisidėti prie mokytojų pastangų ekstremaliomis sąlygomis tęsti ugdymą” – sako Robotikos akademijos atstovas.

Pirmiausia – reikia susitaikyti su realybe – be mokymo nuotoliniu būdu neturime galimybių ugdyti vaikus, šiuo metu nėra jokio kito būdo organizuoti ugdymą be socialinio kontakto.

Susitaikius su padėtimi, reikia ją įvertinti – kokios mano galimybės pasiruošti pamokų vedimui skaitmeniniu formatu? Ar man reikia pagalbos? Kur galėčiau ją rasti? Kur galėčiau rasti reikiamą medžiagą? Kaip ją pateikti?

Mokyklos bendruomenėje užtenka vieno žmogaus, kurio pagrindinė užduotis – paruošti skaitmeninio mokymo programą (dažniausiai naudojama – Zoom) ir padėti įdiegti bei išmokinti naudoti šią programą likusią mokyklos bendruomenę.

Skaitmeninio mokymo programos leidžia mokytojui valdyti klasę – išjungti mokinių mikrofonus, kameras, matyti, kuomet mokinys kelia ranką bei turi įvairiausių išplėstinių funkcionalumų, kuriuos šiandien naudos 0,01% visų mokytojų, tad net neverta jų minėti.

Mokytojas turi pasiruošti sistemą kaip mokys savo mokinius:

Nustatyti kaip mokiniai ruošis pamokoms, iš kokių šaltinių rinks reikiamą medžiagą. Ar medžiaga bus pateikiama naudojant Google dokumentus ir skaidres? Ar bus siunčiama per e. Dienyną?

Įvesti savo mokinius į esamą situaciją. Mokinai yra tiek pat pasimetę, kiek jūs – jų pasaulis per dieną pasikeitė tikriausiai dar labiau nei mokytojui, tad jiems reikia išgirsti, kad mokytojas yra toje pačioje valtyje kaip ir jie patys, o bendra situacija suteikia artimą ryšį tarp mokytojo ir mokinių – šis ryšys bus pagrindinis progreso variklis artimiausiu laikotarpiu.

Nustatyti aiškias taisykles, kuriomis nuo šiol vadovausitės dirbant skaitmenoje.
Akademijoje turime pavyzdžius, kuomet mokytojai pradėjo užsiėmimus tinkamai nepaaiškinę vaikams kaip įjungti/išjungti mikrofoną arba kamerą, nenustatę kada kalba mokytojas – kada mokiniai, kada laikas diskusijai, kuomet – užduoties atlikimui. To pasekoje pamatėme, kad neįvedus aiškių taisyklių turėjome labai prastos kokybės būrelius, lyginant su tais, kuriuose mokytojai pirmiausia pradėjo nuo taisyklių įvedimo.

Iš karto susitarkite dėl grįžtamojo ryšio – atsiliepimų iš mokinių pamokos pabaigoje, kad visa klasė pasidalintų savo įspūdžiais ir pasakytų savo nuomonę, kaip būtų galima patobulinti pamoką – šiuolaikiniai vaikai turi stipresnes technologines kompetencijas nei didelė dalis suaugusiųjų – nebijokite jų kritikos ir neatsisakykite pagalbos – vaikai supranta, kad esate jų mokytojas, ne IT vadovas.

Keliaukite į priekį po vieną žingsnį. Roma nebuvo pastatyta per vieną dieną, tad ir jūs nepradėsite vesti skaitmeninių pamokų su tokiu pat rezultatu ir kokybe, kaip įprastai – keliaukite žingsnis po žingsnio, neskubėkite naudoti nežinomų funkcijų, kol neįsisavinote pagrindinių.

Žvelkite pozityviai – joks žmogus nesitikėjo ir nebuvo pasiruošęs šiai situacijai, tad dėl jos ir nepergyvenkite – visi esame toje pačioje valtyje ir turime galimybę išmokti ką nors naujo, tad nepergyvenkite jei tai nesigaus iš pirmo karto, juk pamenate savo pirmąją vestą pamoką – ši buvo toli gražu ne tokio lygio, kokia yra dabar!

Robotikos akademija noriai dalijasi savo patirtimi, tad jei mokytojams kyla įvairių klausimų – jie skatinami kreiptis tiesiai į akademiją, jie matydami klausimus galės pateikti reikiamus atsakymus.

Robotikos akademija – kodėl tai įmanoma?

Kaip Robotikos akademijai pavyko išspręsti iššūkį, kuris kitiems atrodo neįmanomas, ir negana to – planuoti augimą?

“Čia nėra jokio stebuklo “ – Juokiasi Robotikos akademijos atstovas. “Mūsų komandoje esantys žmonės į kiekvieną iššūkį žvelgia kaip į naują galimybę ir nebijo suklysti – kiekviena klaida yra nauja pamoka, o ją išmokus iš karto kyla veiklos kokybė” – teigia atstovas.

“Kita labai svarbi dalis – komunikacija. Jei būtume užsidarę dėžutėje ir neklausę ką mums sako mūsų mokiniai, jų tėveliai, niekada nebūtumėme net priartėję prie šio iššūkio sprendimo. Be grįžtamojo ryšio esate tamsoje.” – dalinasi patirtimi atstovas.

Kas laukia ateityje?

Robotikos akademijos atstovai dalinasi savo įžvalgomis apie netolimą ateitį: “Kaip ir visi, mes nežinome kiek laiko truks dabartinė situacija, tad ir toliau kursime ir tobulinsime pamokas, užduotis bei ieškosime naudingiausių įrankių, kuriuos galime tam pritaikyti, o išmoktomis pamokomis dalinsimės su mokyklų bendruomene. Tai įskiepyta mūsų vizijoje – tapti patraukliausiu švietimo partneriu Lietuvoje.” – sako įmonės atstovas.

Šios šurmulingos savaitės yra iššūkis visiems Lietuvos gyventojams, įmonėms, mokykloms bei būreliams. Iš teigiamų pavyzdžių galime pasimokyti kaip neigiamą situaciją pamažu paversti teigiama, o tai galime padaryti bandant naujus sprendimus, nebijant klysti, aktyviai komunikuojant su visomis šalimis bei nuolat dalijantis grįžtamuoju ryšiu. Tokiu sudėtingu laikotarpiu, kai nežinome kokio rytojaus tikėtis, bendradarbiavimas siekiant bendros gerovės ir esminių veiklų, kaip švietimas tobulinimas yra neatsiejami nuo mūsų visuomenės augimo.

Miglė Dunaitienė
Marketingo vadovė
Robotikos akademija, VšĮ

spot_img
spot_img

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...

Putpelių kiaušiniai papuoš velykinių margučių pintinę: dabar „Rimi“ jų įsigysite pigiau

Ryškūs ir spalvingi margučiai – vienas svarbiausių Velykų stalo akcentų. Nors dažniausiai dažome vištų kiaušinius, tačiau margučių pintinę papuoš ir mažesni, dekoratyvūs ir spalvingi putpelių kiaušiniai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės teigia, kad putpelių...

ORAI: Sulauksime šilumos pliūpsnio: šios Velykos – neįtikėtinos

Šiandien Lietuvoje be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–14 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio vakare kai kur pietvakariniuose rajonuose nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 2–7,...

Kovo 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 27-oji – Tarptautinė teatro diena. Kovo dvidešimt septintoji, trečiadienis, (trečioji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 278 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Aleksandras, Alkmenas, Lidija, Rupertas, Rūta, Sanrimas, Santara; rytoj: Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas,...

Astrologinė prognozė kovo 27-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien aiškinkitės santykius, kolegiškai dalinkitės patirtimi, žiniomis. Seksis tarpininkauti, derėtis, megzti bendradarbiavimą, partnerystę, bylinėtis. Galite gauti darbo, verslo užsakymą, už kurį bus neblogai atlyginta. JAUTIS. Ši diena skatins siekti tvarkos, švaros, pagalvoti apie savo...

Štai, kaip pasiruošti kiaušinių marginimui: dabar jų įsigysite pigiau „Rimi“, o su šiais patarimais...

Velykinių kiaušinių marginimas – bene viena smagiausių prieššventinio pasiruošimo veiklų. Vis dėlto, kiaušinių virimas gali apsunkinti šį procesą, mat dažnai jie suskyla, o kiti nematomi įtrūkimai vėliau lemia, kad kiaušinio baltymas būna persigėręs margučių...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img