15.7 C
Švenčionys
2024 / 05 / 03

Veido oda – ir amžiaus, ir gyvenimo būdo atspindys

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Oda – didžiausias žmogaus kūno organas, pasižymintis itin dideliu jautrumu išoriniams ir vidiniams dirgikliams. Ji – atspindys kone visko, kas vyksta mūsų gyvenime, – mitybos įpročių, įvairių išgyvenimų, streso, psichologinių problemų ir kitų veiksnių. Būtent oda išduoda ir pirmuosius organizme prasidedančio senėjimo proceso požymius, pasireiškiančius glebti pradedančia oda, negiliomis raukšlelėmis ir kitais ženklais. Ką daryti, kad oda ilgesnį laiką išliktų gyvybinga ir sveika? Kuo odos būklei svarbus baltymas kolagenas? Į šiuos klausimus atsako „Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Silvija Kontautienė.

- Reklama -

Odos būklės suprastėjimą lemia ir saulė

Veido odos priežiūra.

Gydytoja dermatovenerologė dr. Silvija Kontautienė pasakoja, kad, deja, vis dar ryški tendencija, kad žmonės į specialistus dažniau kreipiasi tik su jau įsisenėjusiomis odos problemomis: „Jei nėra didesnių nusiskundimų odos sveikata, žmonės, o ypač vyrai, iki šiol nėra linkę kreiptis patarimų į gydytoją dermatovenerologą – pirmuosius odos pokyčius dažnai ignoruoja arba gydosi draugų rekomenduotomis ar reklamuojamomis priemonėmis, o geriausiu atveju kreipiasi į kosmetologą. Dauguma pas gydytoją atvyksta jau tuomet, kai problemos būna įsisenėjusios.“

Gydytojos išskiriamos dažniausiai sutinkamas odos problemos yra spuogai, veido raudonis, išplitusi aknė, seborėjinis dermatitas ir su saulės spindulių poveikiu susiję odos būklės pakitimai – pigmentinės dėmės, šlakai, soliarinė elastozė, priešlaikinis odos senėjimas. Dažniausios odos ligų priežastys – genetiniai veiksniai, infekcija, aplinkoje esantys alergenai ar dirginančios medžiagos, netinkama odos priežiūra, o taip pat – pamirštama apsauga nuo saulės bei piktnaudžiavimas natūraliomis ar dirbtinėmis saulės voniomis.

„Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Silvija Kontautienė.

„Nors pastaruoju metu vis daugiau žmonių suvokia saulės spindulių daromą žalą, nudegimų saulėje skaičius ir odos pigmentacijos problemų mastas rodo, kad saugotis saulės linkę ne visi. Nors puikiai žinoma jos įtaka odos vėžio vystymuisi, vis dar mažai kreipiama dėmesio į saulės ir dirbtinių šaltinių skleidžiamų ultravioletinių spindulių poveikį odos senėjimui (fotosenėjimui). Dėl ultravioletinių spindulių poveikio odoje susidaro laisvieji radikalai, kurie sukelia odos ląstelių pažeidimus ir aktyvuoja fermentus, atsakingus už tokių baltymų kaip kolagenas, elastinas, ir hialurono rūgšties degradaciją. Šio proceso pasekmė – odos išsausėjimas, elastingumo sumažėjimas, raukšlės“, – įspėja ji.

Pasirūpinti senkančiomis kolageno atsargomis niekada nėra per anksti

Kalbant apie su amžiumi prastėjančios odos būklės problematiką, dr. S. Kontautienė išskiria šiame procese didelį vaidmenį atliekantį pagrindinį odoje esantį jungiamojo audinio struktūrinį baltymą kolageną. Nuo jo priklauso jungiamojo audinio tvirtumas ir elastingumas. Su amžiumi kolageno gamyba odoje kasmet mažėja – pradedant 21-uosius gyvenimo metus kasmet šio baltymo sumažėja vidutiniškai 1 proc.“

Kadangi kolageno gamyba odoje silpnėja ir rezervuaras mažėja visą brandaus žmogaus gyvenimą, pasirūpinti jo atsargomis, pasak dr. S. Kontautienės, niekada nėra per anksti.

- Reklama -

„Natūralų kolageno kiekio mažėjimą spartina ne tik bėgantys metai, bet ir ultravioletinių spindulių poveikis, nesubalansuota mityba, stresas, aplinkos tarša ir žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ir piktnaudžiavimas alkoholiu. Kolageno svarba odos struktūrai ir regeneracijai žinoma jau seniai – kolageno struktūros tyrimai atlikti dar XX a. pradžioje, o 6-ajame dešimtmetyje dėl atrastų regeneracinių kolageno savybių po odos persodinimo procedūrų, dantų traukimo ar tiesiog gydant žaizdas imti naudoti tvarsčiai su besirezorbuojančiu kolagenu. Tačiau kaip maisto papildas, padedantis išlaikyti sveiką, jaunatvišką išvaizdą, kolagenas plačiau imtas vartoti gerokai vėliau – jau šiame amžiuje“, – pasakoja gydytoja.

Vis tik, anot jos, renkantis kolageno papildus grožiui ir jaunystei, būtina atkreipti dėmesį į kelis svarbius faktorius: „Kolagenas kosmetikos pramonėje dažniausiai naudojamas kaip sudėtinė odos kremų ar losjonų dalis. Tačiau išoriškai naudojamo kolageno efektyvumas yra menkas – dėl didelio molekulinio svorio kolageno molekulės negali pakankamai įsiskverbti į odą. Kolageną gamina gilesniuose odos sluoksniuose esančios ląstelės – fibroblastai, todėl tik per kraujotaką patenkančios medžiagos gali paskatinti kolageno sintezę. Siekiant pagerinti kolageno gamybos procesus odoje, naudinga subalansuota, praturtinta baltymais, mityba ir maisto papildai su hidrolizuotu kolagenu. Renkantis pastaruosius, reikėtų atkreipti dėmesį į sudėtį – teigiamą kolageno poveikį sustiprina papildo sudėtyje esantys antioksidantai: vitaminai A, C, E ir mineralai – cinkas, varis, selenas.“

Kuo anksčiau kreipiamasi į specialistą, tuo geresni gydymo rezultatai

Inesos Kriaučiūnienės, Kaune įsikūrusios klinikos „Biofirst“ vadovės, teigimu, šiuolaikinė medicina yra taip pažengusi, kad leidžia atlikti modernias procedūras, apie kurias anksčiau nė nesvarstyta, o šiandien jos – nepakeičiamos sprendžiant odos problemas.

„Klinikoje odos problemoms spręsti šiuo metu naudojame galingiausią rinkoje, Lietuvoje kol kas vienintelę tokio tipo įrangą „Potenza“ – su ja atliekama frakcinė mikroadatinė radijo dažnio terapija leidžia spręsti daugybę odos būklės pakitimų – pradedant randų, aknės padarinių, odos porėtumo sumažinimu ir baigiant estetinėmis procedūromis, efektyviu kolageno gamybos suaktyvinimu. Prieš kelias dešimtis metų dauguma lėtinių odos problemų būdavo priskiriama natūraliam senėjimo procesui, o dabar net ir garbaus amžiaus žmonės yra linkę imti veiksmų pagerinti savo odos būklę“, – kalba ji.

„Frakcinė mikroadatinė radijo dažnio terapija yra unikalus daugelio odos problemų, o taip pat ir priešlaikinio odos senėjimo, sprendimo būdas. Ši procedūra galima atlikti visiems odos tipams, bet kurioje kūno srityje ir bet kuriuo metų laiku – tuo ji skiriasi nuo daugelio lazerinių procedūrų. Jos metu naudojama įranga su itin plonomis adatėlėmis, kurios švelniai veikia odą, o jomis sklindanti radijo dažnio energija stimuliuoja natūralius odos atsinaujinimo procesus, skatindama naujų kolageno ir elastino skaidulų gamybą. Dėl šių savybių „Potenza“ procedūra tinkama asmenims, turintiems aknės randelių, išsiplėtusių veido porų, raukšlelių ar skundžiantis veido, kaklo, krūtinės odos suglebimu. Po procedūros oda tampa lygesnė ir stangresnė. Dėl suaktyvėjusios elastino ir kolageno skaidulų sintezės procedūros rezultatai pastebimi jau po 4-6 sav., o maksimalus efektas pasiekiamas po 12 sav. ir yra ilgalaikis“, – papildo dr. S. Kontautienė.

Gydytoja dermatovenerologė įspėja – atsiradus pirmiesiems odos problemų požymiams, delsti nereikėtų: kuo anksčiau kreipiamasi į specialistą, tuo geresni gydymo rezultatai. Besiskundžiančiųjų odos problemomis nuolat daugėja, o tai, kas anksčiau atrodė neišvengiama ar neišgydoma, šiais laikais gali būti lengvai pataisoma pasitelkus modernios įrangos ir profesionalaus gydytojo tandemą.

spot_img
spot_img

Astrologinė prognozė gegužės 3-iajai, penktadieniui

AVINAS. Ši diena gali būti rami, o jūs – pasyvūs ir svajingi. Kita vertus, gali būti ir taip, kad stigs jėgų bei sveikatos rimtiems darbams arba turėsite rūpintis sergančiu artimuoju. JAUTIS. Regis, jums nestigs energijos,...

„Rimi“ dabar ananasai – pigiau: pagerins virškinimą ir sustiprins kaulus

Ananasai – vieni iš populiariausių tropinių vaisių pasaulyje, pastaraisiais dešimtmečiais atrandantys savo vietą ir lietuvių mitybos racione. Dar Kristupo Kolumbo į Europą atgabenti ananasai šiais laikais tampa dažno šventinio stalo puošmena. Be jų neįsivaizduojami...

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img